ویلفرد بیون (۱۸۹۷-۱۹۷۹) در ماترا(۱)، واقع در شمال‎غربیِ هند متولد شد، و در مدرسه‎ای شبانه‎روزی در انگلستان آموزش دید – جایی که غمگین، و دلتنگ والدین‎، آیا(۲) و هندی بود که دوست می‎داشت.

او طی جنگ جهانی اول در فرانسه و در هنگ تانک های جنگی به مبارزه پرداخت و مدال «محفل خدمات متمایز» (۳) [توسط دولت بریتانیا]، و مدال افتخار(۴) توسط دولت فرانسه به او اعطا شد.

بیون پس از جنگ به مطالعۀ تاریخ در کوئینز کالج آکسفورد(۵) پرداخت و تحصیلاتش را در رشتۀ پزشکی در یونیورسیتی کالج لندن(۶) ادامه داد. او پس از کسب صلاحیت به‎عنوان پزشک، به مدت ۷ سال در کلینیک تاویستاک(۷) در لندن تحت آموزش رواندرمانی روان تحلیلی قرار گرفت. در آنجا با ساموئل بکت(۸) جهت مصاحبه ملاقات کرد. او در سال ۱۹۳۸ اولین تحلیل آموزشی خود را با جان ریکمن(۹) آغاز کرد، که با شروع جنگ جهانی دوم پایان یافت، که بیون طی آن در بیمارستان های ارتش با سربازان دچار تروما کار می کرد.

حوالی سال ۱۹۴۶ بیون آموزش تحلیلی خود را با ملانی کلاین(۱۰) آغاز کرد، و در سال ۱۹۵۰ به یکی از اعضای ثابت انجمن روانکاوی بریتانیا(۱۱) بدل شد.

بیون دو بار ازدواج کرد و سه فرزند داشت؛ دخترش پارتنوپ به تحلیلگری بااستعداد در ایتالیا بدل شد. بیون در سال ۱۹۶۸، در سن ۷۱ سالگی به کالیفرنیا نقل مکان کرد و مدت کوتاهی قبل از فوتش در سال ۱۹۷۹ به انگلستان بازگشت.

کار بیون و گسترش مفاهیم کلاینی

بیون طی حضورش در یونیورسیتی کالج لندن با ویلفرد تروتر ملاقات کرد؛ پزشک دیگری که به نحوۀ عملکرد ذهن علاقه‎مند بود. کتاب غرایز جمعی در صلح و جنگ(۱۲) تروتر تأثیر مهمی بر علاقۀ بیون به ذهنیت گروه داشت.

کار بیون با سربازان دچار تروما در طول جنگ جهانی دوم، و نقش او در هیئت انتخاب افسر(۱۳)، به او در شکل‎گیری پایه و اساس اندیشه‎هایی کمک کرد که بعدها در مقالاتی تحت عنوان تجربۀ گروه‎ها(۱۴) منتشر شد.

بیون بیشتر به‎خاطر کارهایی که ریشه در تحلیل بیماران روان پریش داشتند، شناخته می‎شود؛ با ایجاد و گسترش مفاهیم کلاینی همانندسازی فرافکنانه و دو موضع پارانوئید-اسکیزوئید و افسرده‎وار در تعادل پویشی، با معرفی مفهوم دربرگیرنده-دربرگرفته(۱۵) (♀-♂)، و با شرح دقیق نظریۀ تفکر با تجربۀ هیجانی در مرکز آن. مشهورترین کارهای او، گذشته از تجربۀ گروه‎ها و دیگر مقالاتش، چهار کتاب دهۀ ۱۹۶۰ اوست: یادگیری از تجربه(۱۶)، عناصر روانکاوی(۱۷)، دگرگونی‎ها(۱۸)، و توجه و تفسیر(۱۹).

بیون فرض می‎کرد که شکل‎گیری اندیشه‎هایش پیرامون دنیای درونی فرد، به‎خصوص در ارتباط با تفکر و خیال‎پردازی ناآگاه اولیه، اندیشه‎های پیشین او دربارۀ ذهنیت گروهی را در خود جای داده و دگرگون ساخته است. بااین‎حال، او نه در ارتباط با این اندیشه‎ها، و نه در تبیین انتقال متقابل برمبنای تعبیر گسترش‎یافتۀ خویش از مفهوم همانندسازی فرافکنانۀ ملانی کلاین، مورد حمایت او قرار نگرفت.

بیون امروز

تعداد فزاینده ای از تحلیلگران به کاوش اهمیت بالینی اندیشه های بعدی بیون علاقه مند شده‎اند که اغلب طی مدت اقامتش در لس آنجلس آنها را مطرح نمود. یادنامۀ آینده(۲۰) اثری تلمیح آمیز از بیون است که بسیاری از اندیشه های نظری وی را در قالب رمان بازارائه می دهد؛ کاری که همیشه می خواست انجام دهد. مفهوم «O» بیون هنوز هم برای روانکاوان معاصر چالش برانگیز است، اما به همۀ ما یادآوری می کند که پدیده های مورد مطالعۀ ما تلمیح آمیز، و به نوعی «در پس» نمودهای سطحی هستند که به سیستم های حسی و ادراکی ما وارد می شوند، و آنچه ما معمولاً با آن سروکار داریم دگرگونی هاییست از آنچه واقعاً وجود دارد. کار بیون برای نسل های جدید تحلیلگران کارآموز و پژوهش گران حوزه‎های مختلف در اقسا نقاط دنیا، هنوز هم کاری نو و دارای اهمیت بالینی است.

باوجود سبک منحصربه‎فرد و بی‎مانند نگارش و تفکر بیون، کار او به بهترین نحو، نه‎به‎تنهایی، بلکه در کنار کارهای هربرت روزنفیلد(۲۱) و هانا سگال(۲۲) قابل فهم است.

کریس ماوسون – ۲۰۱۲

منبع:

https://psychoanalysis.org.uk/our-authors-and-theorists/wilfred-bion

پیوست:


(۱) Muttra

(۲) Aya

(۳) Distinguished Service Order)DSO)

(۴) Légion d’Honneur

(۵) Queen’s College, Oxford

(۶) University College London

(۷) Tavistock Clinic

(۸) Samuel Beckett

(۹) John Rickman

(۱۰) Melanie Klein

(۱۱) British Psychoanalytical Society

(۱۲)  Instincts of the Herd in Peace and War

(۱۳) Officer Selection Boards

(۱۴) Experiences in Groups

(۱۵) Container-Contained

(۱۶) Learning from Experience

(۱۷) Elements of Psycho-Analysis

(۱۸) Transformations

(۱۹) Attention and Interpretation

(۲۰) The Memoir of the Future

(۲۱) Herbert Rosenfeld

(۲۲) Hanna Segal